Dočkáme se v Evropě nového daňového ráje?

Snad každý Čech má již zamotanou hlavu z neustálých daňových změn. V poslední době neuplyne rok, aniž by došlo k další úpravě, zpravidla ke zvýšení daní. Je docela složité sledovat všechny tyto aktuality a v již složitém daňovém systému se vyznat. Nehledě na to, že u nás jsou daně docela vysoké. I když jsme s našimi momentálními devatenácti procenty zdanění právnických osob pod evropským průměrem, pořád je to celkem dost.

Je pravda, že před více než deseti lety musely firmy platit o celých dvanáct procent více, do ideálu to má stále daleko. Není tedy divu, že se spousta firem zajímá o to, kde by mohly zaplatit méně. Taková daňová optimalizace se totiž opravdu vyplatí. Na daních a jiných poplatcích můžete se sídlem v jiném státě ušetřit obrovskou sumu. Podnikání v zahraničí je tak zajímavé pro spoustu právnických subjektů.

Nemusíte ani hledat nějaké banánové státy. Stačí se porozhlédnout na našem kontinentě. Některé evropské státy totiž nabízejí výhody, které u nás nenajdete. Nový daňový ráj začíná vznikat například v Srbsku. Ptáte se, proč zrovna tady?

Srbsko jako nový daňový ráj?

Při založení offshore společnosti v Srbsku vás čekají následující výhody. Jednak budete platit daň z příjmu právnické osoby pouze deset procent, což už je samo o sobě dostatečný argument. DPH se platí ve výši osmnácti a osmi procent, což je rovněž levnější než v České republice. Mezi hlavní výhody Srbska patří i znatelně jednodušší byrokracie. Samotný proces zakládání firmy je mnohem rychlejší a méně vyčerpávající. Jako ředitel a akcionář musí být uvedena minimálně jedna osoba, nemusí mít však trvalý pobyt v Srbsku. Je pravda, že offshore společnost musí mít registrované sídlo v Srbské republice, to je ale pochopitelné. Rovněž i registr firem je veřejně přístupný, pokud vám tedy jde o absolutní anonymitu, pravděpodobně bude lepší zamířit jinam. Tato balkánská země se ale také může pochlubit kvalifikovanou pracovní silou, která je mnohem levnější, než je ve střední a západní Evropě.

Výhody Srbska jsou patrné na první pohled, když si postavíte vedle sebe jejich daňový systém spolu s naším a třeba i s francouzským. U nás máme momentálně DPH dvacet jedna a patnáct procent. Ve Francii mají dokonce hned tři sazby – a to 19,6%, 5,5% a 2,1%. U nás firmy platí devatenácti procentní daň z příjmu, ve Francii, která má jedny z nejvyšších daní v Evropě, to je až třicet tři procent (pro menší firmy platí výjimka 15% do určitého obratu). Už vidíte ten rozdíl? Člověk nemusí být početní génius, aby si uvědomil, ve které zemi při podnikání ušetří. Založení firmy v Srbsku je maximálně jednoduché, stačí k tomu jenom několik dokumentů. Stejně jako u nás se i zde používá především firma s ručeným omezením.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Powered by WordPress
Provozovatel těchto stránek není přímým prodejcem ani zprostředkovatelem finančních produktů. Informace uváděné autory příspěvků jsou aktuální v době zveřejnění. Ověření jejich aktuální platnosti je v roli čtenáře. Provozovatel nezodpovídá za obsah uvedený v reklamních jednotkách / bannerech / článcích.