Co je povinné ručení?

Auto

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidel známé také pod názvem pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Jedná se o druh pojištění, který musí mít sjednáno každé motorové vozidlo, kterému byla přidělena státní poznávací značka (SPZ) či technický průkaz a motorová vozidla jsou používána na veřejných komunikacích v České republice a zahraničí.

Povinné ručení je povinen uzavřít každý vlastník vozidla, spoluvlastník vozidla a řidič zahraničního vozidla, který nevlastní zelenou kartu, která je platná na území České Republiky. Naopak povinné ručení nemusí uzavírat řidič cizozemského vozidla, který vlastní zelenou kartu s platností na území ČR. Od povinného ručení jsou oproštěni také vozidla Ministerstva obrany, Ministerstva vnitra, vozidla Bezpečnostní informační služby, vozidla Policie ČR, vozidla sborů dobrovolných hasičů a vozidla složek integrovaného záchranného systému.

Jezdíte-li po veřejných komunikacích v motorovém vozidle a dosud nemáte sjednáno povinné ručení, porušujete zákon a vystavujete se riziku udělení vysoké pokuty, která může dosáhnout jednorázové výše až 40 000,-Kč s tím, že za každý den, u kterého nebylo u vašeho motorového vozidla sjednáno povinné ručení můžete dostat další pokutu v rozmezí 30,- Kč až 300,- Kč.

Povinné ručení se uzavírá mezi Vámi a pojišťovnou podpisem pojistné smlouvy. Při podpisu vám pojišťovna vydá zelenou kartu, která je zároveň platným dokladem o povinném ručení, který musíme na žádost státního úředníka ukázat.

Povinné ručení lze dnes sjednat z pohodlí domova online přes internet. Stačí k tomu vyplnit pravdivě příslušná políčka a očekávat zpětnou vazbu od pojišťovny. Jste-li milovníci staré školy a papírů, potom vám doporučujeme navštívit některou z kamenných poboček, ve které sjednáte povinné ručení stejně pohodlně jako přes internet.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Powered by WordPress
Provozovatel těchto stránek není přímým prodejcem ani zprostředkovatelem finančních produktů. Informace uváděné autory příspěvků jsou aktuální v době zveřejnění. Ověření jejich aktuální platnosti je v roli čtenáře. Provozovatel nezodpovídá za obsah uvedený v reklamních jednotkách / bannerech / článcích.